Przypalone garnki bywają zmorą nie tylko amatorów, lecz także profesjonalnych kucharzy. W zniszczonych garnkach kolejne potrawy będą przypalać się jeszcze bardziej. Z uciążliwą spalenizną można jednak sobie poradzić, wykorzystując domowe sposoby.
Przypalonych garnków nie musimy od razu wyrzucać, możemy je uratować, stosując domowe metody. Musimy przy tym pamiętać, aby sposób dobrać do materiału, z jakiego zostały wytworzone garnki, ponieważ wymagają one różnego traktowania.
Przypalone garnki ze stali nierdzewnej nie wymagają specjalnego traktowania, więc możemy czyścić je sodą, proszkiem do pieczenia, octem, proszkiem do prania, kwaskiem cytrynowym, solą, tabletkami do zmywarki i węglem aktywnym.
Inaczej sprawa wygląda z przypalonymi garnkami emaliowanymi, które są znacznie delikatniejsze. Do ich czyszczenie nie stosujemy proszku do prania, octu i coca-coli. Możemy za to sięgnąć po sól, sodę albo tabletki do zmywarki.
Jeśli przypalimy garnek aluminiowy, pamiętajmy, aby nie czyścić go druciakami i szorstkimi gąbkami, a także proszkiem do pieczenia, sodą i proszkiem do prania. Najlepiej sprawdzą się kostki do zmywarki, sól i ocet.
Z kolei do czyszczenia przypalonego garnku ceramicznego nie zaleca się stosować soli, która mogłaby zniszczyć powłokę ceramiczną. Warto wypróbować ocet lub wodny roztwór sody.
Żeliwne garnki możemy umyć na sucho solą z użyciem szczoteczki albo ziemniaka. Dobrym sposobem jest również zagotowanie w nich wody bądź mycie sodą na mokro.
A jak poradzić sobie z przypalonymi garnkami z powłoką teflonową? Możemy przygotować papkę z wody i soli, zostawić ją na noc, a rano dokładnie wypłukać. Skuteczna będzie także woda gazowana, ponieważ dwutlenek węgla podczas gotowania pomaga odklejać zaschnięte resztki jedzenia.
Do czyszczenia przypalonych garnków możemy wykorzystać domowe produkty. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Sól możemy wykorzystać na dwa sposoby – na mokro i na sucho. Pierwsza metoda polega na wsypaniu grubej warstwy soli na dno przypalonego garnka i zalaniu małą ilością wody. Powstały roztwór zostawiamy na co najmniej kilka godzin. Następnie myjemy garnek gąbką i wypłukujemy sól. Jeśli nie będziemy zadowoleni z efektu, możemy zagotować roztwór soli i dopiero po jego wystygnięciu umyć naczynie.
W przypadku metody na sucho wysypujemy sól na dno garnka i szorujemy go gąbką lub szczoteczką aż do usunięcia spalenizny.
Przy lekkich zabrudzeniach wystarczy, że na dno garnka wsypiemy niewielką ilość sody lub proszku do pieczenia (na przykład dwie łyżki) i zalejemy wodą, aby powstała papka. Po kilku godzinach myjemy garnek gąbką. W przypadku mocniejszych zabrudzeń musimy zagotować roztwór sody w garnku i spróbować usunąć spaleniznę za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki.
Brudny garnek zalewamy kilkoma szklankami wody i dodajemy tyle samo łyżek octu (na przykład trzy szklanki wody i trzy szklanki octu). Roztwór podgrzewamy i zostawiamy do wystygnięcia. Przypalone jedzenie powinno dać się łatwo usunąć.
Na dno i ścianki brudnego garnka wysypujemy kilka łyżeczek kwasku cytrynowego. Po chwili zalewamy naczynie gorącą wodą i zagotowujemy roztwór. Po wystygnięciu bez problemu usuniemy brud i spaleniznę.
Przypalone garnki uratują także tabletki do zmywarki lub proszek do prania. Na dno naczynia musimy tylko wysypać kilka łyżek proszku albo rozkruszyć kostkę do zmywarki. Zalewamy ciepłą wodą i zostawiamy na noc. Rano myjemy garnek i dokładnie wypłukujemy. Dla szybszego efektu możemy gotować rozpuszczony detergent przez kilka minut.
Zdjęcie główne: 256417/pixabay.com