Patelnia jest podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Możesz w niej mieszać, smażyć lub odsmażać różne potrawy. Stanowi podstawowy sprzęt zarówno początkującego, jak i doświadczonego kucharza. Ułatwia przygotowanie wielu potraw. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model!
Poszczególne patelnie różnią się materiałem, powłoką i typem uchwytu. Niezależnie od tego, czy wolisz naczynie z nieprzywierającą powłoką do smażenia omletów, czy model z naturalnym wykończeniem, z pewnością znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu.
Dużą popularnością cieszy się aluminiowa patelnia. Zapewnia doskonałe przewodzenie ciepła. Dodatkowo jest odporna na rdzę i korozję, dzięki czemu możesz ją stosować przez wiele lat. W ofercie znajdziesz też model ze stali nierdzewnej pokrytej aluminium, który wspaniale przewodzi ciepło. Nadaje się do kuchni indukcyjnej.
Ponadto wykazuje odporność na rdzę i korozję. Jeżeli zależy Ci nie tylko na dobrym przewodzeniu ciepła, lecz także wytrzymałości na zarysowania i wgniecenia, zdecyduj się na patelnię z anodowanego aluminium. W ofercie znajdziesz również naczynia ze stali nierdzewnej, miedzi lub stali węglowej. Wybierając naczynie, zwróć uwagę na swoje potrzeby i preferencje.
Naczynia indukcyjne wykonane są z materiałów magnetycznych, takich jak stal, czy żelazo. Zamiast tradycyjnych metod, w których płyta kuchenna wytwarza ciepło przechodzące następnie do naczynia przez kontakt, gotowanie indukcyjne działa na zasadzie energii magnetycznej ogrzewającej bezpośrednio naczynie, a nie płytę. Oznacza to szybsze ogrzewanie i mniejsze zużycie energii.
Patelnie nieprzywierające cieszą się ogromną popularnością. Możesz je łatwo i szybko wyczyścić, a gotowanie staje się dziecinnie proste. Nieprzywierająca powłoka może być wykonana z różnych niereaktywnych substancji. Niektórzy producenci proponują powłokę tytanową, podczas gdy inni oferują naczynie z krzemionkową lub mineralną warstwą.
Ogólnie rzecz biorąc, nieprzywierający materiał źle reaguje na wysoką temperaturę, dlatego używaj go tylko na małym i średnim ogniu. Pamiętaj, by stosować tylko plastikowe, nylonowe lub drewniane przybory. W ten sposób nie zarysujesz powierzchni.
Wielu profesjonalnych kucharzy używa patelni ze stali nierdzewnej. Zachwalają jej trwałość i solidne wykonanie. Proponowane modele są lżejsze niż żeliwne naczynia. Warto również podkreślić ich niereaktywność, która przyda się podczas odtłuszczania patelni za pomocą kwaśnej substancji, takiej jak wino lub sok z cytryny. Umożliwia przyrządzenie przepysznego sosu do ziemniaków lub mięsa. Wspomniane naczynia mają metalową warstwę o wysokiej przewodności. Pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło na całej patelni, co ułatwia gotowanie.
Martwisz się, że ciężko będzie ją wyczyścić? Niepotrzebnie! Podgrzej ją na dużym ogniu, a następnie wyłącz palnik. Teraz wlej kroplę oleju i zawiruj. Pozostaw na około minutę. Następnie dodaj jedzenie i trochę więcej oleju, jeśli to konieczne. Olej zamknie mikroskopijne pory na patelni, zmniejszając ryzyko przywierania potraw. Pamiętaj, by robić tak przy każdym gotowaniu, ponieważ chłodzenie i mycie ponownie otworzy te pory.
Żeliwna patelnia bardzo skutecznie przewodzi ciepło, dlatego świetnie nadaje się do gotowania mięsa. Żeliwo jest ciężkie i równomiernie się nagrzewa. Nie reaguje zbyt dobrze z kwasami, takimi jak wino, więc jeśli planujesz ją odtłuszczać, sięgnij po model ze stali nierdzewnej. Zastanawiasz się, jak wyczyścić żeliwne naczynie? Poczekaj, aż ostygnie. Następnie dokładnie wyszoruj gąbką i naturalnym środkiem ściernym, takim jak sól. Przechowuj z cienką warstwą oleju roślinnego, aby zapobiec tworzeniu się plam rdzy.
Jeżeli chcesz odświeżyć starą patelnię, zetrzyj rdzę i resztki jedzenia, a następnie poczekaj, aż wyschnie. Teraz natrzyj ją cienką warstwą oleju i wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw go na 180 stopni Celsjusza. Piecz przez 30 minut. Poczekaj, aż patelnia wystygnie w piekarniku. Wyjmij ją i wytrzyj do sucha ręcznikami papierowymi. Gotowe!