Polecamy
Oczko wodne w ogrodzie – porady
Porady

Oczko wodne w ogrodzie – porady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oczko wodne zmieni klimat Twojego ogrodu. Pozwala obserwować rośliny i zwierzęta. Dzięki temu zrelaksujesz się nawet po ciężkim dniu. Możesz patrzeć, jak światło odbija się od tafli wody, uciekając od codziennych zmartwień. Na szczęście nie potrzebujesz ogromnego budżetu ani dużej ilości ziemi, aby cieszyć się własnym oczkiem wodnym. Sprawdź, jak je zbudować!

Jak zbudować oczko wodne?

Marzysz o oczku wodnym w swoim ogrodzie? Sprawdź, jak je zbudować krok po kroku. Potrzebujesz drewnianych kołków o długości 60 cm, płyt oporowych o grubości 2 mm, drewnianych obrzeży ogrodowych, poziomicy i podkładu ochronnego. Oprócz tego przygotuj butylową folię do oczka wodnego, cztery deski tarasowe, wiertarki, urządzenia prądu szczątkowego oraz długich, mosiężnych śrub. 

Wykop otwór na głębokość 45 cm. Wbij kołki wokół krawędzi i przykręć do nich deski oporowe. Teraz zamocuj obrzeża z drewna. Przykręć je do górnej części każdego kołka. Użyj poziomicy i długiej deski, aby sprawdzić, czy wszystkie krawędzie otworu są wypoziomowane. Jeśli tak, Twoje oczko wodne będzie wyglądało perfekcyjnie. 

Zgarnij trochę ziemi po jednej stronie otworu, aby utworzyć długą, pochyłą półkę. Ubij glebę stopami, a następnie wypoziomuj. Sprawdź głębokość pochylni z doniczkowymi roślinami wodnymi. Obrzeża powinny znajdować się około 2-3 cm powyżej krawędzi doniczki. Usuń ostre kamienie z ziemi, a następnie wyłóż otwór podkładem ochronnym, takim jak geowłóknina lub ścinki dywanu. 

Budowa oczka wodnego: krok po kroku

Wejdź bez butów do środka i wepchnij podkład w każdy zakamarek. Pozostaw 15-centymetrową zakładkę na krawędziach. Napełnij oczko, najlepiej wodą deszczową z beczki. Jeśli musisz użyć kranówki, wlej ją tydzień wcześniej do beczki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że chlor zdąży odparować. 

Przytnij teraz wkładkę i podkład, pozostawiając 10-15 cm zakładkę. Złóż rogi wkładki. Ułóż deski tarasowe na czterech krawędziach oczka, równolegle do obrzeży. Zaznacz i przytnij miejsca, w których deski tarasowe zachodzą na siebie. Przytnij, a następnie przewierć krawędzie dna oczka oraz podkładu. Na wszelki wypadek użyj wyłącznika różnicowoprądowego. Pociągnij wykładzinę, a później za pomocą długich śrub mosiężnych zamocuj deski na właściwym miejscu. 

Idealne miejsce na oczko wodne

Budując oczko wodne w odpowiednim miejscu, zachęcisz rośliny do kwitnienia i zniechęcisz glony. Wybierz obszar, w którym świeci słońce około 8 godzin dziennie. Pamiętaj o tym, szczególnie wtedy, gdy chcesz uprawiać lilie wodne. Umieść oczko z dala od drzew liściastych. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że liście mogą wpaść do stawu. Wzbogacą tym samym materię organiczną, która rozkłada się, zwiększając ryzyko pojawienia się glonów. Upewnij się, że w wybranym miejscu nie ma kabli, kanałów lub rur. Pamiętaj, że oczko powinno znajdować się na płaskim terenie, a nie na zboczu. 

Jak wybrać podkład?

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się butylowy podkład. Możesz go idealnie dopasować do kształtu oczka. Postaraj się go ułożyć w ciepły dzień. Dzięki temu zachowa elastyczność i plastyczność. Zacznij od środka i połóż podkład na zewnątrz. Wstępnie uformowane wkładki są wykonane z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego. Powinny być sztywne i trwałe. Pamiętaj, aby dokładnie dopasować je do otworu i wypoziomować. 

Jakie rośliny warto posadzić?

Niezależnie od tego, czy masz duży staw, czy małe oczko wodne, odpowiednie rośliny nie tylko będą pięknie wyglądać, ale pomogą utrzymać równowagę biologiczną Twojego ekosystemu. Dużą popularnością cieszą się pałki szerokolistne. Przyciągają uwagę, musisz jednak na nią uważać. Wspomniana roślina jest agresywna, a nawet inwazyjna. Szybko rośnie i się rozprzestrzenia, dlatego zwróć uwagę na to, gdzie ją sadzisz. Podobnie jak tatarak, lubi wilgotne środowisko. Możesz jednak posadzić ją w pojemniku, aby lepiej kontrolować wzrost. 

Jeśli kochasz ptaki i motyle, wybierz lobelię szkarłatną, zwaną również stroiczką kardynalską. Początkującym ogrodnikom polecamy też hibiskus. Biało-różowe odmiany są wytrzymałe i łatwe w uprawie. Co ważne, możesz się nimi cieszyć co roku, jeżeli posadzisz je w oczku wodnym. 

Fot. bady abbas/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy znasz sekrety przygotowania idealnego obiadu z lokalnych składników?
Dowiedz się, jak za pomocą lokalnych składników stworzyć doskonały obiad. Odkryj tajniki komponowania smaków i zdobądź wiedzę o zaletach gotowania z produktów z lokalnych gospodarstw.
Jak zachęcić młode dziewczynki do pisania dziennika – korzyści z utrzymania pamiętnika jednorożca
Jak zachęcić młode dziewczynki do pisania dziennika – korzyści z utrzymania pamiętnika jednorożca
Odkryj korzyści płynące z prowadzenia przez młode dziewczynki pamiętnika. Jak to zrobić? Czy jednorożec może pomóc? Dowiedz się więcej!
Kreatywne sposoby na wprowadzenie roślinnych posiłków do codziennej diety
Kreatywne sposoby na wprowadzenie roślinnych posiłków do codziennej diety
Odkryj, jak w prosty sposób urozmaicić swoją dietę i włączyć do niej zdrowe, roślinne posiłki. Poznaj zalety diet wegetariańskich i wegańskich oraz sprawdź, jak niewielkimi zmianami w codziennym menu można zadbać o zdrowie.
Ostatnie wpisy