Polecamy
ZACIEKI W KUCHENNYM ZLEWIE – JAK SIĘ ICH POZBYĆ?
Porady

ZACIEKI W KUCHENNYM ZLEWIE – JAK SIĘ ICH POZBYĆ?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lśniący czystością zlew to prawdziwa ozdoba kuchni. Niestety w praktyce rzadko wygląda tak dobrze. Codzienne mycie naczyń, a także wylewanie resztek napojów prowadzi do powstawania brzydkich zacieków, których nie zawsze potrafimy się skutecznie pozbyć. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na doprowadzenie zlewozmywaka do porządku – kluczowe jest wybranie metody odpowiedniej do materiału, z jakiego został on wykonany.

Zlewozmywak stalowy

Zlewy wykonane ze stali nierdzewnej są bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na niską cenę. Są one dość łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim do czyszczenia nigdy nie wykorzystujemy drucianych myjek ani innych metalowych narzędzi mogących spowodować uszkodzenia mechaniczne. W rysach bardzo szybko osadzi się brud, który trudno będzie usunąć.

Stal jest stosunkowo odporna na działanie detergentów, najlepiej jednak sięgać po specjalne środki. Będą one odpowiednio delikatne, a zarazem pięknie nabłyszczą powierzchnię. Tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla sklepowych preparatów jest wykorzystanie mieszanki sody oczyszczonej i soli. Należy posypać nią zlew, odczekać chwilę, a następnie dokładnie wytrzeć gąbką do naczyń i opłukać ciepłą wodą.

Zlewozmywak granitowy

Znacznie szlachetniej niż stalowe, wyglądają zlewy wykonane z granitu. Wbrew pozorom materiał ten nie jest szczególnie trudny w pielęgnacji, choć poprzez porowatą strukturę bywa dość podatny na zabrudzenia. Aby nie uszkodzić powierzchni, powinniśmy unikać stosowania ostrych myjek i środków czyszczących ze ściernymi drobinkami, a tym bardziej żrących detergentów. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do mycia granitowych zlewozmywaków, ale również w tym przypadku doskonale sprawdzą się domowe metody.

Do usunięcia uporczywych plam możemy wykorzystać na przykład proszek do prania. Wystarczy napełnić komorę ciepłą wodą i wsypać do niej miarkę proszku do białych tkanin. Taki roztwór zostawiamy na całą noc, a następnie zlew dokładnie płuczemy i wycieramy gąbką. Podobny efekt otrzymamy wykorzystując wodę z octem. Tę miksturę pozostawiamy na kilka godzin, a następnie dokładnie wycieramy pozostały osad.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Żeby nie doprowadzić do ponownego powstania nieestetycznych zacieków, powinniśmy pamiętać o wycieraniu zlewozmywaka do sucha po każdym użyciu. Warto też myć go codziennie gąbką i płynem do naczyń – w ten sposób na bieżąco usuniemy osad, a intensywniejsze czyszczenie będziemy musieli wykonywać zaledwie raz na dwa tygodnie. Ważne, żeby nie zostawiać w środku resztek barwiących napojów (jak kawa czy herbata) oraz pokarmów (np. resztek buraków).

Spłukiwanie ich na bieżąco powinno pozwolić nam uniknąć większości plam. Z kolei białych zacieków z kamienia pomoże nam uniknąć przetarcie czystego zlewu olejem. Aby zapobiec tworzeniu się rysek, w które dostaje brud, możemy na dnie ułożyć gumową matę, która zabezpieczy powierzchnię przed kontaktem z nożami i innymi ostrymi przedmiotami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze przygotować się do przyjścia na świat malucha? Praktyczne porady dla przyszłych rodziców
Jak dobrze przygotować się do przyjścia na świat malucha? Praktyczne porady dla przyszłych rodziców
Porady praktyczne dla przyszłych rodziców, pomagające przygotować się do narodzin malucha. Dowiedz się, jak zaopatrzyć dom i przygotować emocjonalnie na nowego członka rodziny.
Jak wybrać idealne sneakersy na koturnie dla siebie?
Jak wybrać idealne sneakersy na koturnie dla siebie?
Odkryj, jak wybrać idealne sneakersy na koturnie dla siebie. Poradnik zawiera praktyczne wskazówki dotyczące dopasowania rozmiaru, stylu i funkcji, aby zapewnić maksymalny komfort i wygodę.
Jak wybrać sukienkę na każdą okazję?
Jak wybrać sukienkę na każdą okazję?
Odkryj sekrety dobierania perfekcyjnej sukienki do każdej sytuacji. Inspiracje, praktyczne porady i najnowsze trendy. Korzystaj z naszych wskazówek aby zawsze prezentować się oszałamiająco!
Ostatnie wpisy