Lśniący czystością zlew to prawdziwa ozdoba kuchni. Niestety w praktyce rzadko wygląda tak dobrze. Codzienne mycie naczyń, a także wylewanie resztek napojów prowadzi do powstawania brzydkich zacieków, których nie zawsze potrafimy się skutecznie pozbyć. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na doprowadzenie zlewozmywaka do porządku – kluczowe jest wybranie metody odpowiedniej do materiału, z jakiego został on wykonany.
Zlewy wykonane ze stali nierdzewnej są bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na niską cenę. Są one dość łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim do czyszczenia nigdy nie wykorzystujemy drucianych myjek ani innych metalowych narzędzi mogących spowodować uszkodzenia mechaniczne. W rysach bardzo szybko osadzi się brud, który trudno będzie usunąć.
Stal jest stosunkowo odporna na działanie detergentów, najlepiej jednak sięgać po specjalne środki. Będą one odpowiednio delikatne, a zarazem pięknie nabłyszczą powierzchnię. Tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla sklepowych preparatów jest wykorzystanie mieszanki sody oczyszczonej i soli. Należy posypać nią zlew, odczekać chwilę, a następnie dokładnie wytrzeć gąbką do naczyń i opłukać ciepłą wodą.
Znacznie szlachetniej niż stalowe, wyglądają zlewy wykonane z granitu. Wbrew pozorom materiał ten nie jest szczególnie trudny w pielęgnacji, choć poprzez porowatą strukturę bywa dość podatny na zabrudzenia. Aby nie uszkodzić powierzchni, powinniśmy unikać stosowania ostrych myjek i środków czyszczących ze ściernymi drobinkami, a tym bardziej żrących detergentów. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do mycia granitowych zlewozmywaków, ale również w tym przypadku doskonale sprawdzą się domowe metody.
Do usunięcia uporczywych plam możemy wykorzystać na przykład proszek do prania. Wystarczy napełnić komorę ciepłą wodą i wsypać do niej miarkę proszku do białych tkanin. Taki roztwór zostawiamy na całą noc, a następnie zlew dokładnie płuczemy i wycieramy gąbką. Podobny efekt otrzymamy wykorzystując wodę z octem. Tę miksturę pozostawiamy na kilka godzin, a następnie dokładnie wycieramy pozostały osad.
Żeby nie doprowadzić do ponownego powstania nieestetycznych zacieków, powinniśmy pamiętać o wycieraniu zlewozmywaka do sucha po każdym użyciu. Warto też myć go codziennie gąbką i płynem do naczyń – w ten sposób na bieżąco usuniemy osad, a intensywniejsze czyszczenie będziemy musieli wykonywać zaledwie raz na dwa tygodnie. Ważne, żeby nie zostawiać w środku resztek barwiących napojów (jak kawa czy herbata) oraz pokarmów (np. resztek buraków).
Spłukiwanie ich na bieżąco powinno pozwolić nam uniknąć większości plam. Z kolei białych zacieków z kamienia pomoże nam uniknąć przetarcie czystego zlewu olejem. Aby zapobiec tworzeniu się rysek, w które dostaje brud, możemy na dnie ułożyć gumową matę, która zabezpieczy powierzchnię przed kontaktem z nożami i innymi ostrymi przedmiotami.