Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Różnorodność mięsnych produktów spożywczych w sklepach stoi dziś na naprawdę wysokim poziomie. Większość z nas, zastanawiając się każdego dnia nad obiadem, bierze zazwyczaj pod uwagę właśnie potrawy mięsne. Nie da się ukryć, iż to właśnie jagnięcina należy do najzdrowszych w tym zakresie.
Produkt ten często mylony jest jednak z baraniną. Co prawda, obydwa te rodzaje są mięsem pochodzenia owczego. Niemniej, baranina jest mięsem pochodzącym od ponad rocznego osobnika. O jagnięcinie mówi się natomiast w momencie, gdy owca swoim wiekiem nie przekroczyła 12 miesięcy życia. Doskonała barwa, soczysta konsystencja i masa pełnowartościowych składników odżywczych – to właśnie cechy jagnięciny, której poświęcony zostanie cały poniższy wpis.
Już we wstępie wspomnieliśmy, iż jagnięciną nazywa się mięso z baranów i owiec, które nie przekroczyły pierwszego roku życia. W naszym kraju kojarzone jest najczęściej z południową Polską, gdzie da się je kupić bezpośrednio od hodowców lub zjeść już w formie gotowego posiłku w restauracji.
Dobrej jakości jagnięcina dysponuje wewnątrz kolorem bladoróżowym, natomiast z wierzchu białą warstwą tłuszczu. Chcąc poznać świeżość mięsa po jego wyglądzie, należy zwracać uwagę właśnie na zabarwienie powłoki. Jeśli robi się ona w pewnym stopniu żółta, to z pewnością produkt odznacza się już starością.
Konsystencja jagnięciny jest mocno sprężysta i miękka. Niezależnie od rodzaju obróbki termicznej, mięso po jej przeprowadzeniu staje się kruche na zewnątrz, a w środku bardzo soczyste. Smak zależny jest od konkretnej partii, spożywanej w danym momencie. Mówi się, iż aromaty wydzielane przez to mięso są rażąco podobne do tych pochodzących od sarny.
Podczas spożywania jagnięciny, człowiek dostarcza swojemu organizmowi wielu pełnowartościowych składników. Z różnych źródeł możemy dowiedzieć się, że właśnie to mięso uznawane jest za jedno z najzdrowszych i najbardziej odżywczych spośród wszystkich. Głównie z tego powodu, dietetycy zachęcają do rozszerzania diety niemowlęcej o jagnięcinę już na samym jej początku. Oprócz sporej ilości białka, ten rodzaj mięsa jest także źródłem potrzebnych każdemu człowiekowi tłuszczy nienasyconych. Do tego, zawiera niezbędne witaminy z grupy B, odpowiedzialne za poprawną pracę układu nerwowego. Spożywanie jagnięciny znacznie poprawia metabolizm i wprowadza szereg wartości prozdrowotnych, chroniących niekiedy nawet przed nowotworami.
Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie: gicz jagnięca co to jest? Spiesząc z odpowiedzią, jest to część jagnięcia pochodząca z tylnych jego kończyn. Podobnie jak w reszcie zwierzęcia, mięso jest tutaj bardzo delikatne i soczyste, a także posiada znakomite wartości odżywcze. To zdecydowanie jeden z lepszych wyborów dla osób, którzy maksymalnie cenią sobie jakość i skład spożywanego mięsa. Warto choć raz spróbować potrawy z udziałem jagnięciny, gdyż jej smak pozostanie w naszej pamięci na długi czas.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / Shaiith