Polecamy
Jak zmienić ubezpieczyciela? Poradnik
Porady

Jak zmienić ubezpieczyciela? Poradnik

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz wrażenie, że oferta Twojego ubezpieczyciela nie spełnia Twoich oczekiwań? Zastanawiasz się nad rozwiązaniem umowy i skorzystaniem z usług innego towarzystwa ubezpieczeniowego? Nie ma na co czekać! Zanim jednak podpiszesz nową umowę na ubezpieczenie OC, pamiętaj o kilku rzeczach, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków. 

Ubezpieczenie opłacone przez poprzedniego właściciela pojazdu 

Kiedy nabywamy samochód używany, jest on zwykle objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, które wykupił jeszcze poprzedni właściciel. W takiej sytuacji na zbywcy samochodu ciąży obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o fakcie sprzedaży pojazdu. Nawet jeśli wcześniej zawarł on umowę z towarzystwem z zawartą klauzulą prolongacyjną, to nie musimy obawiać się, że po upływie ważności ubezpieczenia zostanie ono automatycznie przedłużone. W sytuacji zakupu samochodu i przejęcia OC po poprzednim właścicielu, mamy prawo do rozwiązania umowy ubezpieczenia w dowolnym momencie jej trwania. Pamiętajmy jednak, że pojazdu musi być przez cały czas ubezpieczony. W przeciwnym wypadku narazimy się na wysoką grzywnę, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętajmy więc, że zanim zdecydujemy się na rozwiązanie umowy OC „odziedziczonej” po poprzednim właścicielu, warto podpisać nową, która wejdzie w życie w dniu wypowiedzenia pierwotnej. 

Również ubezpieczenie, które prolonguje się automatycznie, możemy wypowiedzieć w każdym momencie z zachowaniem zasady ciągłości OC. Inną sytuacją może być zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na odległość, przez telefon lub internet. W takiej sytuacji ustawa o prawie konsumenckim, a dokładnie art, 40 ust. 2 przewiduje możliwość wypowiedzenia jej do 30 dni od momentu zawarcia bez podawania przyczyny. 

Jak wypowiedzieć umowę OC? 

Pod tym linkiem znajduje się dokładny opis jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w PZU: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu. Analogicznie działa to również w innych ubezpieczalniach. Umowę OC możemy rozwiązać na kilka sposobów. Najprościej będzie wypełnić formularz rezygnacyjny, który możemy znaleźć pod wyżej wklejonym linkiem, wydrukować go i własnoręcznie podpisać. 

Tak przygotowany dokument dostarczamy osobiście do placówki towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiliśmy OC. Inną możliwością jest przesłanie podpisanych dokumentów do ubezpieczyciela pocztą lub kurierem. Pamiętajmy jednak, że najbezpieczniej dla nas, jeśli wybierzemy opcję z pokwitowaniem odbioru przez adresata. W takiej sytuacji w razie komplikacji będziemy mieć pewność, że dokumentacja dotarła do firmy ubezpieczeniowej, co będzie podstawą do odmowy zapłaty, jeśli dostalibyśmy do niej wezwanie. 

Pamiętajmy również, że w sytuacji, jeśli nie jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu, to formularz odstąpienia od umowy ubezpieczenia musi zostać podpisany przez wszystkich współwłaścicieli. W przeciwnej sytuacji jest on nieważny. Więcej informacji o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej znajduje się pod tym linkiem: wypowiadamoc.pl.

Zdj. główne: Andrew Pons/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne obuwie na każdą okazję?
Jak wybrać idealne obuwie na każdą okazję?
Odkryj sekrety dzięki którym z łatwością wybierzesz idealne obuwie na każdą okazję. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru butów i jak dopasować je do stylizacji.
5 przepisów na lekkie letnie obiady przygotowanych przez Food by Gracja
5 przepisów na lekkie letnie obiady przygotowanych przez Food by Gracja
Lato to czas, kiedy mamy ochotę na lżejsze posiłki. Śniadania zastępujemy owocami, na kolacje jemy proste sałatki. Większe wyzwanie stanowi […]
Jak wybrać idealny zestaw garnków dopasowany do twojego stylu życia?
Jak wybrać idealny zestaw garnków dopasowany do twojego stylu życia?
Znajdź idealny zestaw garnków, który komponuje się z twoim stylu życia. W tym artykule dowiesz się, jak wziąć pod uwagę czynniki, takie jak materiał, wielkość i funkcjonalność, aby dokonać najlepszego wyboru.
Ostatnie wpisy